vz.lt rašo: “Ministre, investicijos į NT labiau prognozuojamos ir patikimos nei pensijų reforma”

Mindaugas Statulevičius. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius

Savaitės pradžioje finansų ministras Vilius Šapoka paskelbė, kad tik finansiškai neraštingas žmogus senatvėje gali tikėtis pragyventi iš nekilnojamojo turto (NT). Istoriniai duomenys rodo ką kita. Apdairiai investavę prieš du dešimtmečius šiandien gali tikėtis antros pensijos.

Anot ministro, investicijos į NT senatvei  – neapdairios ir vienos rizikingiausių. Tačiau statistika rodo, kad ilguoju laikotarpiu NT kaina kyla, nežiūrint net krizių. Šiandien vidutinė pensija Lietuvoje siekia apie 300 Eur, kas yra lygu mėnesio nuomos pajamoms iš vieno kambario būsto Vilniuje.

Visos investicijos turi būti gerai pasvertos ir apgalvotos, jos visos turi tam tikrą rizikos lygį. Kaip investicija NT, kartu su valstybės obligacijomis yra viena mažiausiai rizikingų. Kai valstybės obligacijų pelningumas šiai dienai vargiai koreliuoja su infliacijos lygiu,  NT atsiperkamumas gali siekti 4-6% ar daugiau per metus.

Kitaip tariant, investicijos į būstą atsiperka per maždaug dvidešimt metų. Pavyzdžiu galime pažiūrėti į 35 kv. m. butą Papilėnų gatvėje Vilniuje. 1991 m. tokį būstą įsigijęs žmogus mokėjo apie 11 tūkst. Eur. NT plėtros bendrovės „Citus“ duomenimis, šiandien jo turto vertė siekia per 40.000 Eur,  o pajamos iš nuomos – iki 400 Eur, kas jau yra daugiau nei vidutinė pensija, kurią šiandien moka „Sodra“.

Prieš kelerius metus valstybės pasiūlytas kaupimo senatvei būdas – pensijų reforma – buvo diskredituota kelis kartus, nes nuoseklus kaupimo planas buvo keičiamas jau ne kartą.  Ir dar vienas gresia patvirtinus naująją mokesčių reformą – kaupiantiems nurėžta valstybės parama, o keisti pensijų kaupimo sistemos neįmanoma.

Tikėjusiems, kad yra pradėję kaupti senatvei, šiandien gali su visomis sukauptomis lėšomis grįžti į Sodrą, kuri, praėjus dvidešimčiai metų, mokės ne tiek, kiek mes įmokėsime dabar, o tiek, kiek išgalės, pagal mokesčių mokėtojų skaičių. Ir tai niekaip nesusiję su santaupomis ir savarankišku asmens kaupimu ir ruošimusi senatvei, neapkraunant valstybinės sistemos.

Valdžios sprendimų netvarumas diskredituoja pačią pensijų kaupimo sistemą ir verčia ieškoti kitų investicinių sprendimų norintiems nepriklausyti nuo nenuspėjamų „Sodros“ galimybių po kelių dešimtmečių.

Todėl bet koks atsakingas piliečių ruošimasis senatvei turėtų būti skatinamas, ministre, taip apsaugant ne tik jų pačių, bet ir būsimų kartų ateitį. Nes jeigu neigiamos demografinės tendencijos tęsis, o imigracijos nebus, socialinės dalybos bus dar sunkesnės nei yra dabar. Todėl bet kurie besirūpinantys ateitimi turi būti skatinami, o ne baudžiami.

Daugiau skaitykite: https://www.vz.lt/izvalgos/2018/05/10/ministre-investicijos-i-nt-labiau-prognozuojamos-ir-patikimos-nei-pensiju-reforma