logo

Delfi.lt: Druskininkai lipa Palangai ant kulnų

(2022-08-25)

Palangai ant kulnų lipančiame kurorte – išskirtinis NT projektas: būstai su baseinu, pirtimis ir sūkurinėmis voniomis ant stogo

 


Panašu, kad Palanga turi rimtą konkurentą – Druskininkus, kuriuose pirkti atostogų būstą ar butą investicijai darosi vis populiariau. Tai mato ir Lietuvos NT vystytojai. Vienas garsiausių ir didžiausių pastarųjų metų projektų Druskininkuose – legendinės „Nemuno“ sanatorijos rekonstrukcija. Projektas išties įspūdingas: baseinas, pirtys, sūkurinės vonios, terasos ant pastato stogo yra tik pusė projektą valdančios bendrovės užmojų. Kaip pasikeis „Nemunas“, kokių būstų čia galima įsigyti ir kiek jie kainuoja – „Delfi būstas“.

Druskininkai tik per plauką nusileidžia Palangai

Registrų centro duomenimis, tarp šalies kurortų ir kurortinės teritorijos statusą turinčių savivaldybių pagal būsto sandorių kiekį, kaip įprasta, šiemet pirmavo Palanga – per pirmąjį pusmetį šiemet čia įregistruota per 330 butų ir apie 80 gyvenamųjų namų sandorių. Antroje vietoje pagal aktyvumą tarp šalies kurortų yra Druskininkai – čia šiemet jau parduota 140 butų (13 proc. mažiau nei prieš metus) ir apie 30 gyvenamųjų namų (15 proc. mažiau).

Panašu, kad Druskininkų fenomeną pajuto ir Lietuvos vystytojai. NT bendrovė „Citus“ jau kurį laiką pardavinėja apartamentus šiuo metu rekonstruojamoje garsiojoje Druskininkų sanatorijoje „Nemunas“, kuri jau pakeitė pavadinimą į „Nemunas by Citus“. Projektą ketinama įgyvendinti trimis etapais – pirmojo metu bus atliekama pagrindinio pastato konversija ir įrengiami apartamentai, griaunami greta esantys du nedideli pagalbiniai pastatai, antruoju ir trečiuoju etapu ketinama statyti naujus viešbučių paskirties pastatus. Pirmajame korpuse apartamentus pirkėjams planuojama perduoti 2023 metų II–III ketv., o užbaigti viso pastato remontą – 2024 m. II–III ketv.

Panašu, kad tokio projekto Lietuvoje dar nebuvo: baseinas, pirtys, sūkurinės vonios, baras ant pastato stogo, didžiulė terasa, SPA zona, kavinės, parduotuvės, sporto salė pirmame aukšte – tik dalis erdvių, kurias planuoja realizuoti projekto valdytojas. Kokių būstų čia galima įsigyti ir kiek jie kainuos, laidoje „Keturios sienos“ pasakojo projekto valdytojas, o apie pastato rekonstrukcijos reikšmę Druskininkams – projekto architektas.

Pastatas domino jau seniai

Druskininkiečiai ir dažni miesto svečiai gerai žino vieną populiariausių kurorto pastatų - „Nemuno“ sanatoriją, kuri mieste veikė iki 2007 metų. 2008 metais pastatas perduotas Druskininkų savivaldybei, o pastaraisiais metais jis turi naujus šeimininkus – NT bendrovę „Citus“, kuri ketina legendinį statinį prikelti naujam gyvenimui. Užsimota įgyvendinti išskirtinį ir kol kas pirmąjį tokį projektą Lietuvoje.

Šių metų liepos mėnesį joje dar vyko pastato valymo darbai. Tai, pasak „Citus“ vadovo Mindaugo Vanago, pirmieji žingsniai link išskirtinio ir pirmojo tokio Lietuvoje apartamentų projekto įgyvendinimo.

„Mes jau vystome projektų Vilniuje, Kaune ir buvo minčių, kad galbūt reikia pradėti ir kituose miestuose. Ir taip nutiko, kad aš sirgau, bet toliau generavau idėjas, ir prisiminiau tokį „Nemuną“. Prisimenu, kai 2010 ar 2011 metais vaikštinėjau Druskininkuose, tuomet buvo tik verslo pradžia, ir galvojau, koks didelis projektas būtų „Nemuno“ sanatorija. Ėmęs ieškoti, kokia ateitis planuojama „Nemunui“, pamačiau, kad savivaldybė buvo skelbusi kelis aukcionus. Nusprendžiau, kad būtų įdomu dalyvauti“, – prisimena pašnekovas.

M. Vanago teigimu, ši investicija buvo gerai pamatuota. Pirmiausia, bendrovė užsakė pastato būklės audito paslaugas, įvertino jo konstrukcijas ir pan. Verslininkas pasakoja, kad nors pastatas buvo apleistas, jo konstrukcijų būklė pasirodė esanti gera, o paties pastato suplanavimas – be galo tinkamas gyvenamosios paskirties patalpoms.

„Palikus tik pastato konstrukcijas, jis yra labai lengvai pritaikomas gyvenamosios paskirties būstams. Atlikę skaičiavimus pamatėme, kad galime turėti išskirtinį projektą“, – tikina M. Vanagas.

Vizijų buvo ne viena

Vizijų, kaip galėtų pasikeisti „Nemuno“ sanatorija, pasak M. Vanago, buvo ne viena. Pašnekovo teigimu, visai komanda teko ilgai galvoti, kuris konceptas yra labiausiai tinkamas pačiam pastatui, vietai, kurioje jis yra potencialiems pirkėjams, kurie šiame pastate norėtų ir galėtų įsigyti būstą.

„Iš pradžių galvojome, kad darysime viešbutį ar sanatoriją, netgi svarstėme apie senelių namų įrengimą, bet vis tik apsistojome ties apartamentais. Toks planas pasirodė geriausias šiandien, turint omenyje galimą paklausą“, – pasakoja verslininkas.

M. Vanagas sako, kad šis pastatas po rekonstrukcijos taps vieninteliu tokiu objektu Lietuvoje. Mat, įmonė planuoja ne tik įvairaus dydžio apartamentus, bet ir nemažai erdvių, kurios kol kas mūsų šalyje dar yra naujovė, pavyzdžiui, baseinas, pirtys ant stogo.

„Tai, kad šis pastatas yra labai didelis – iššūkis. Čia yra daug ploto ne tik pačiame pastate (daugiau nei 16 tūkst. kv.m), bet ir sklype, kuris yra virš 2 ha dydžio. Tai toks dydis, viena vertus, yra trūkumas, nes visą plotą reikia sutvarkyti, įrengti, investuoti ir neaišku, kaip žmonės pirks. Tačiau, kita vertus, jo dydis – didelis privalumas, kuris leidžia mums daryti daug papildomų dalykų, kurių negalėtume daryti mažame projekte. Tai šiuo atveju dydis mums atrišo rankas. Visų pirma, pirmame aukšte bus komercinių paslaugų erdvė (kavinės, parduotuvės, sporto salė, vaikų dienos centras, bendradarbystės erdvė dirbantiems nuotoliu, skalbykla, SPA paslaugos ar pan.). Ji būtų skirta lankytojams iš miesto, ir apartamentų gyventojams. O vyšnia ant torto yra mūsų viršutinis aukštas – stogas, ant kurio planuojame įrengti baseiną, pirtis, sūkurines vonias, gultus, barus ir pan.“, – kokių erdvių tikėtis projekte, išvardija M. Vanagas.

Pirmieji pirkėjai jau yra

Pašnekovas įsitikinęs, kad Druskininkai yra pasiruošę tokio dydžio ir vertės projektui. M. Vanago teigimu, jis mato šio kurorto perspektyvą.

„Druskininkuose žavi tai, kad šis miestas atviras visus metus. Čia pramogų galima rasti visais metų laikais. Mes Druskininkais tikime, todėl čia ir investuojame. Taip pat manome, kad žmonių gyvenimo būdas keičiasi, vis daugiau mūsų gali dirbti nuotoliu ir nori dirbti nuotoliu, pakeisti vietą, kurioje dirbame, ir galima juk į kurortą atvažiuoti ne tik savaitgaliui, o visai savaitei ir dirbti iš ten“, – tikina M. Vanagas.

Verslininkas teigia, kad pirmieji projekto pardavimo mėnesiai parodė, jog žmonės tiki „Nemuno“ sanatorijos naujų konceptu. M. Vanagas tikina, kad pirkėjai iškart ėmė domėtis būstų dydžiais, kainomis, galimybėmis apartamentus sujungti ir įsirengti didesnius atostogų namus.

Kad projektas jau sulaukė pirmųjų pirkėjų, sako ir bendrovės pardavimų vadovė Andželika Keršytė. Jos teigimu, kad šiais būstais domisi ir tie, kurie ieško atostogų namų, ir tie, kurie nori investuoti.

„Druskininkai yra poilsio vieta. Joje patogu ilsėtis vilniečiams, kauniečiams. Paišydami šio projekto pirkėjo portretą matome, kad pusė žmonių perka sau, savo poilsio būstą, pusė – investicijai. Tačiau tie, kurie perka investicijai, dalijasi dar į dvi grupes. Viena jų – tie, kurie perka tik nuomai, kita – ilsėsis ir patys, o kai jų nebus, būstą nuomos“, – patikina pašnekovė.

A. Keršytė tęsia, kad šių apartamentų pirkėjai yra įvairaus amžiaus ir profesijų pajamų. Jauniausias pirkėjas – 25 metų, vyriausias – net 70-ies.

„Druskininkai asocijuojasi su poilsiu, o ilsėtis nori visi žmonės. Bet įdomiausia yra ta klientų dalis, kurie perka apartamentus tarsi sau, tačiau kol jų juose nebūna, jie juos nuomoja, nes nori, kad atostogų būstas jiems kažkiek atsipirktų“, – aiškina ekspertė.

Šiame projekte galima įsigyti įvairių dydžių apartamentų: 19 kv. m, 39 kv. m, 58 kv. m ir 82 kv. m. Šiandien likusių laisvų „Nemunas by CITUS“ apartamentų kainos yra nuo 2 150 iki maždaug 3 250 eurų. Pigiausi ir mažiausi apartamentai jau beveik išgraibstyti.

Rekonstrukcija išsaugo istoriją

Sanatorijos „Nemunas“, statytos 1966–1970 metais rekonstrukcijos projektą paruošė architektūros studija „Archas“. Architektas Tomas Kuleša sako, kad visuomet atvykęs į Druskininkus atkreipdavo dėmesį į šį pastatą ir dėliodavo vizijas, kaip jis galėtų pasikeisti.

„Be abejo, pastatas, kuris turi tokią didelę reikšmę miesto veidui, tiek metų apleistas, visada keldavo klausimų, kodėl taip yra. Atrodo, kad pastatas juk yra puikioje vietoje, įdomios architektūros. Kai buvome jo apžiūrėti, supratome, kad norime imtis šio projekto“, – įspūdžiais dalinasi T. Kuleša.

Architektas pasakoja, kad naują pastatą pastatyti nuo nulio yra lengviau nei rekonstruoti jau esamą, tačiau tvaresnis sprendimas visuomet yra atnaujinti seną, vis dar konstrukciškai geros būklės statinį.

„Šiam pastatui yra 54 metai ir tuo metu, kai jis buvo statytas, tai buvo parodinis pastatas visomis prasmėmis, jo mastelis, dydis – milžiniški. Šis pastatas – tam tikra istorija ir žmonės, kurie čia ilsėjosi, pastatą žino, prisimena, tad nugriauti jį ir pastatyti kažką naujo yra paprasta, bet netenkama tos istorijos. Pastatas yra vertingas kaip Druskininkų simbolis ir tikimės, kad prikelsime jį antram gyvenimui“, – sako architektas T. Kuleša.

Visą interviu su „Archas“ architektu, „Citus“ vadovu ir „Citus“ pardavimų vadove žiūrėkite laidoje „Keturios sienos“. Reportažas čia: https://www.delfi.lt/video/laidos/keturios-sienos/keturios-sienos-legendinis-pastatas-keliamas-naujam-gyvenimui-tokio-projekto-lietuvoje-dar-nebuvo.d?id=91048495.

 

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/bustas/naujakuriai/palangai-ant-kulnu-lipanciame-kurorte-isskirtinis-nt-projektas-bustai-su-baseinu-pirtimis-ir-sukurinemis-voniomis-ant-stogo.d?id=91057769


 

Sudominome?

Apie tai kalbame ir čia: