Kauno „Telegrafas“ – tarp pirmųjų autentiškai atkurtų pastatų Lietuvoje

Kaunas ir vėl turi kuo džiaugtis – senasis karinis miesto tvirtovės telegrafas tapo pirmuoju Kauno kultūros paveldo objektu, atkurtu pagal naujai Lietuvoje taikomą autentiškumo sertifikavimo sistemą. Šią savaitę „Telegrafui“ įteiktas sertifikatas, rodantis kad pastatas atkurtas autentiškai, išsaugant svarbiausias unikalias istorines savybes pritaikant jį naujam gyvenimui.

Sertifikuoti tik du projektai

Pirmaisiais sertifikatais pagal Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos sukurtą Pastatų autentiškumo vertinimo programą apdovanoti tik du projektai, kurių vienas – NT vystymo kompanijos „Citus“ plėtojamas „Telegrafas“ Kaune, o kitas – „Inreal valdymas“ plėtojamos „Dangės krantinės“ Klaipėdoje.


„Šios programos tikslas – ne tik atkurti pastatus, bet ir leisti juos naudoti visuomenei. Kad istorija būtų ne tik vertinga, bet ir gyva. Architektūros paveldas gali būti ne tik konservuojamas, įmuziejinamas, bet ir atiduodamas naudoti –savotiškai leidžiantis architektūrai virsti tautosaka, – kai kiekviena karta, brangindama palikimą, palieka ir savo pėdsaką“, – sako LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius.

Anot Kultūros departamento prie Kultūros ministerijos vadovės Dianos Varnaitės, visuomenės brandumą galima atpažinti iš to, kiek visuomenė brangina savo paveldą.

„Branginti – nėra pasyvus veiksmas; branginti – reiškia puoselėti, investuoti, vystyti, prasmingai naudoti. Kartu su LNTPA vykdomas kultūros paveldo statusą turinčiuose pastatuose autentiškumo vertinimo ir vystymo projektas kaip tik ir kelia paveldo aktualizavimo tikslą. Kartu siekiame, kad kultūros paveldas ant autentiškumo pamato prisikeltų naujam gyvenimui; stiprėtų Lietuvos piliečių tapatumo jausmas ir kultūra“, – sako ji.

Naujai atkurtas XIX a. „Telegrafas“ virto modernių studijų kompleksu

„Tik pamatę šį unikalų pastatą iš karto nusprendėme – detaliai atkursime, patys investuosime į išskirtinę Kauno architektūrą, šią jau antrą šimtmetį skaičiuojančią kultūros ir architektūros vertybę. Mūsų naujasis daugiafunkcinių studijų projektas geriausiai atspindi „Citus“ filosofiją – naujai žvelgti į supančią aplinką ir tapti bendruomenei ir visam miestui vertę kuriančia bendrove“, – sakė bendrovės direktorius Mindaugas Vanagas.

„Telegrafe“ išlaikyta autentiška kabinetų sistema, jie virto atskiromis 20–28 kv. m. studijomis, tinkančiomis gyvenimui, kūrybai ir darbui. Ypatingą interjero stilių „Telegrafe“ kuria išsaugotos autentiškos interjero detalės – ažūriniai plieniniai laiptai, autentiški lubų lipdiniai, restauruotos autentiškos viso pastato medinės durys, nudažytos originalia spalva, kokia buvo tik pastačius telegrafą. Be to, atlikus polichrominius tyrimus paaiškėjo, kad per daugiau nei 100 m. sienos buvo perdažytos net 12 kartų, fasadas perdažytas 10 kartų.

Anot bendrovės vadovo, „Telegrafo“ projektas – sugrįžimas prie visų mūsų autentiškumo šaknų. „Citus“, kaip naujasis „Telegrafo“ šeimininkas, labai gerai supranta šio pastato autentiškumo vertę ne tik materialine prasme, bet ir kultūrinio palikimo Kauno miestui šviesoje. Kartu su KPD, LNTPA ir Kauno miestu siekiame ne tik atkurti „Telegrafą“ naujam gyvenimui, bet ir didiname šio kultūros objekto vertę jį prasmingai ir kultūringai naudodami“, – sakė „Citus“ direktorius Mindaugas Vanagas.

Atkuriant „Telegrafą“ bendrovė „Citus“ taip pat pakvietė prisijungti ir istoriką Arvydą Pakštalį, kuris archyvuose surinko istorinę medžiagą ir apie pastatą atskleidė ne vieną įdomią detalę, bei dizainerius, kurie „Telegrafu“ besidomintiems gyventojams įrengė dvi demostracines studijas.

Daugiau informacijos: http://autentiska.lt/projektai/telegrafas/ arba www.telegrafas.lt