MINDAUGAS VANAGAS: JEI 2019–IEJI NEBUS ITIN „KIAULIŠKI“, NT RINKOS LAUKIA RAMŪS METAI

Daugumai šiandien, be abejo, labiausiai rūpintis klausimas yra „ar šiais metais ateis krizė?“. Į jį nuolat bando atsakyti analitikai, pagal jų prognozes planuojami kiekvieni metai. Tačiau šios prognozės ne visada linkusios išsipildyti: pasaulio ekonomikai tampant vis labiau globalia, ją veikiančių faktorių tinklas labai išsiplėtė, todėl numatyti konkretų aplinkybių išsidėstymą ir jų poveikį tampa beveik neįmanoma.

Taigi ir ekonominės prognozės pildosi ne dažniau nei orų prognozės. Didelio masto pasaulinėms krizėms apibūdinti ekonomistai naudoja „juodosios gulbės“ terminą: teorija sako, kad tai yra kaskart skirtingi įvykiai, jų poveikis – didžiulis, bet svarbiausia, kad jų atsiradimui paaiškinimai sukuriami jau po paties įvykio. Taigi prognozuoti juos beveik nėra galimybės.

Pavyzdžiui: dalis analitikų prognozavo, kad krizė jau turėjo ateiti. Tačiau tai dar neįvyko. Žiūrint ilgesnį laikotarpį, šiuo metu esame ekonominio pakilimo etape – tokio ilgo nebuvo nuo pat II pasaulinio karo, todėl daug ekonomistų bando nuspėti, kiek jis tęsis. Tačiau BVP augimo pasaulis yra matęs ir gerokai didesnio, todėl kai kurie ekonomistai teigia, jog vis dar esame ekonominės stagnacijos fazėje, besitęsiančioje po paskutinio nuosmukio.

Kaip visada, įvertinti šiandieną galėsime tik rytoj. Tačiau tikrai yra tam tikrų ženklų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, jei norime, kaip valstybė, būti atsparūs iššūkiams.

Visą apžvalgą rasite čia (.pdf)