15min rašo: „NT ekspertai ir plėtotojai įvertino Lietuvos banko prognozes: grėsmių nematome“

Antradienį Lietuvos bankui paskelbus apie galimas grėsmes būsto rinkoje, nekilnojamojo turto ekspertai ir plėtotojai teigia, kad dabartinė situacija yra subalansuota, ir artėjančios krizės nemato. Be to, jų nuomone, rinką kondicionuoti galėtų ne pradinio įnašo paskolai gauti didinimas, o sprendimai, orientuoti į antrinės būsto rinkos raminimą, ir spartesni statybos leidimų išdavimai.

Antradienį Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, kalbėdamas apie šalies finansų rinką, įžvelgė grėsmių dėl spartaus skolinimosi tempo ir nekilnojamojo turto kainų kilimo – nors dabar šalies finansų sektorius yra atsparus galimiems šokams, tačiau per porą metų stabilumo pamatai gali aptrupėti.

Kainas „ramina“ spartūs statybų tempai

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ Investicijų ir analizės skyriaus vadovas Arnoldas Antanavičius teigia, kad nekilnojamojo turto kainų kilimą lemia paklausa. Tačiau nuo spartesnio jų augimo saugo didėjanti pasiūla, sparčiai vykstančios statybos. Anot jo, Vilniuje 2016 metais kainos kilo 5–6 proc., kai Estijos sostinėje Taline, kuriame statybų apimtys kone perpus mažesnės nei Vilniuje, būsto kainos augo per 10 proc.

„Plėtra rinkai sveikas dalykas, nes kuo daugiau plėtotojai statys, tuo bus didesnė konkurencija ir amortizuosis kainos, jos nekils taip sparčiai, kaip bando įsivaizduoti Lietuvos bankas. Vilniuje kainos kilo ne taip sparčiai kaip Taline, nes vystytojai buvo maždaug dvigubai aktyvesni, rinkai buvo pateikta pakankamai daug pasiūlos ir, konkuruojant su kitais statytojais, nėra galimybių kainai drastiškai didėti. Čia vienas iš receptų, kaip pasiūlyti pakankamą kiekį būsto rinkai ir išvengti kainų kilimo. Jeigu bus ribojama paklausa, tai čia toks dirbtinis įsikišimas į rinką, ir jis nebūtinai suveiks, ypač tomis priemonėmis, kurias dabar Lietuvos bankas nori reguliuoti“, – komentavo jis.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/nt-ekspertai-ir-pletotojai-artejancio-burbulo-nematome-973-808786